• Psichoterapija
  • Medikamentinis
  • Gydymas namuose

Psichoterapija

Psichoterapija - tai gydymo metodas apimantis psichikos ir asmenybės sutrikimų gydymą, kuris remiasi pacientų keitimosi procesu betarpiško kontakto su psichoterapeutu metu, siekiant geresnio paciento biologinio, psichologinio bei socialinio fukcionavimo. Taikant šį gydymo metodą galima geriau suprasti anksčiau nesuvoktus pasąmoninius, neigiamai būseną veikiančius procesus, padedama asmenybei keistis teigiama linkme, mažina ir išgydo ligos simptomus.
Psichoterapija pagal veikimo tikslą, pobūdį yra skirstoma į indidualią, grupinę, atskleidžiamąją, palaikomąją, ego stiprinančią ir kt.

Indviduali psichoterapija - psichoterapeutas dirba su vienu pacientu. Seansas trunka paprastai iki 45-50 minučių.

Atskleidžiamoji psichoterapija (arba giluminė) - ja siekiama, kad pacientas įsisąmonintų, suvoktų savo sutrikimų priežastis, siekiama paskatinti tam tikrų jo asmenybės struktūrų ir jos funkcionavimo būdų atsikūrimą, t.y. siekiama stabilių asmenybės pokyčių.

Palaikomoji psichoterapija - ja siekiama, kad patologiniai psichiniai ir somatiniai paciento organizmo procesai, kurių negalima paveikti, turėtų kuo mažesnę įtaką paciento gyvenimui, t.y. siekiama sustabdyti jo psichologinio ir socialinio funkcionavimo blogėjimą.

Šeimos terapija - dar viena psichoterapijos rūšių, kur yra įvardinami ryšiai bei priklausomybės tarp paciento aplinkos narių, kurie yra svarbiausi sprendžiant pagrindines to žmogaus problemas. Gydymo tikslas yra užtikrinti kuo geresnį paciento aplinkos artimiausių narių funkcionavimą.

Visos technikos naudojamos šioje terapijoje yra sisteminio pobūdžio ta prasme, kad naudoja modelį, kurio pagalba yra randami bendriniai ryšiai tarp paciento, jo šeimos ir socialinio fenomeno. Esama problema yra nagrinėjama tarpasmeniniame šeimos kontekste mažiau paliečiant kiekvieno jų vidinius išgyvenimus. Šeimos terapijos modelis leidžia suprasti, kad kiekvienas šeimos narys yra veikiamas vienas kito ir, kad šeima nėra tik pavienių individų grupelė, apie kurią surinkti informaciją yra įmanoma keleto susitikimų metu.

Artimųjų bei šeimos narių konsultavimas - taikomas tuomet, kai sergančiojo šeima ar jos nariai susiduria su problemomis atsirandančiomis dėl artimojo ligos (dažniausiai pykčio, kaltės, bejėgiškumo jausmai, su kuriais yra sunku susitaikyti; neretai depresinė simptomatika, miego sutrikimai, psichosocialinės veiklos sutrikimai, krizė šeimoje). Ieškoma optimaliausių sprendimų, pagalbos būdų padedančių šeimai adaptuotis prie esamos situacijos.

Medikamentinis

Medikamentinis gydymo metodas arba psichofarmakoterapija - tai įvairių psichikos sutrikimų, reakcijų gydymas psichotropiniais vaistais. Jie yra skirstomi į grupes: antipsichoziniai preparatai arba neuroleptikai, antidepresantai, traknvliantai ir migdomieji, litis ir valproinės rūgšties preparatai, antiparkinsoniniai vaistai, nootropai.

Neuroleptikai - vaistai naudojami psichozėms gydyti. Jų teigiamas poveikis yra tas, kad jie pašalina kliedesius, haliucinacijas, mažina baimės jausmą, įtampą, slopina psichomotorinį sujaudinimą, agresyvumą. Nepageidaujamas jų poveikis - raumenų tonuso sutrikimai, nerimastingumas, nesugebėjimas išbūti vienoje vietoje, galūnių tremoras, burnos gleivinės ausumas, šlapimo susilaikymas, iniciatyvos stoka, veido mimikos monotoniškumas, kalbos bei eisenos sutrikimai, ilgai vartojant šiuos vaistus galimi koordinacijos sutrikimai.

Antidepresantai - naudojami nuotaikos, miego sutrikimams gydyti, kurie atsiranda dėl vidinių genetiškai nulemtų, streso sukeltų bei somatinių priežasčių. Teigiamas poveikis - jie šalina pablogėjusią nuotaiką, nerimą, suteikia energijos, didina iniciatyvumą, norą užsiimti tiklinga veikla, gerina miegą, gydo ilgalaikę nemigą. Dažniausiai pasireiškiantys šalutiniai reiškiniai: sausumas burnoje mieguistumas, pykinimas, galvos skausmai, dėmesio koncentracijos sutrikimai, vidurių užkietėjimai, širdies ritmo sutrikimai.

Trankviliantai, migdomieji vaistai naudojami nerimui šalinti bei miego sutrikimams gydyti. Juos vartojant sumažėja arba išnyksta nerimas, baimė, traukuliai, panikos būsenos. Nepageidaujamas poveikis - mieguistumas, dėmesio koncentracijos sutrikimai, galvos skausmai, galvos svaigimas, nuovargis, atminties sutrikimai, ilgai vartojant gali atsirasti priklausomybė, staiga nutraukus gydymą - abstinencijos reiškiniai.

Litis bei valproinės rūgšties preparatai - naudojami gydant psichikos sutrikimus, kuriems yra būdingos pakilumo būsenos, greita nuotaikų fazių kaita (bipolinį afektinį, šizoafektinį sutrikimą, unipolines - bipolines depresijas, manijas).

Antiparkinsoniniai vaistai - naudojami kartu su neuroleptikais, jų sukeltiems šalutiniams reiškiniams pašalinti.

Nootropai - medikamentai stimuliuojantys smegenų neurometabolinius procesus, gerinantys atminties veiklą, kitas pažintines funkcijas, vartojami demencijoms gydyti.

Gydymas namuose

Gydymas namuose - tai dažniausiai sunkių senyvo amžiaus pacientų , turinčių psichikos sutrikimų, konsultavimas bei medikamentinis gydymas namuose, kuomet yra sunku transportuoti ligonį (po galvos smegenų insultų, traumų) į gydymo įstaigą arba kai dėl psichinės būsenos jie bijo palikti namus, jaučiasi nesaugūs išorinėje aplinkoje.


 

nerimas
Pati tamsiausia valanda yra prieš aušrą. Ispanų patarlė
gydymo metodai Taikomi gydymo metodai