Valgymo sutrikimai

Dažniausiai pasitaikantys valgymo sutrikimai yra nervinė anoreksija ir nervinė bulimija, jų netipinės formos, persivalgymai, susiję su kitais psichologiniais veiksniais.

Nervinės anoreksijos atveju žmonės stengiasi palaikyti mažesnį nei normalų kūno svorį, nepaliaujamai liesinasi ribodami mitybą, alindami save intensyviu sportavimu ir kenčia nuo šalutinių fizinių poveikių, tokių kaip mėnesinių ciklo sutrikimai, žemas kraujo spaudimas, raumenų nykimas, osteoporozė.

Sergantys nervine bulimija dažniausiai turi normalų svorį, tačiau juos vargina persivalgymo priepuoliai, po kurių ir stengiasi „išsivalyti“, vemiant ar naudojant laisvinamuosius, šlapimą varančius preparatus. Bulimija taip pat sukelia visą eilę medicininių komplikacijų: širdies veiklos, virškinimo trakto sutrikimus, dantų eroziją ir kt.

Persivalgymo sutrikimams būdingas per didelio maisto kiekio suvartojimas dėl ryškaus streso bei kontrolės stokos jausmo.

Valgymo sutrikimų simptomai byloja apie vidinį emocinį konfliktą, kuomet baimė sustorėti atstoja intensyvių jausmų ar išgyvenimų baimę, o badavimas ar įnirtingas sportavimas tampa metodu, padedančiu kontroliuoti emocijas.

Valgymo sutrikimai – tai gyvenimo imitacija. Tikri santykiai marinami badu arba jų persivalgoma. Jų laikomasi per atstumą, jie pakeičiami maniakiškais santykiais su kilokalorijomis ir gramais.

Finn Skarderud